Halk'a Hizmet Hakk'a Hizmettir
ismail.karayel@tbmm.gov.tr

“İnsanların en hayırlısı İnsanlara en faydalı olandır” anlayışıyla kapımız daima herkese açık olacaktır

MTTB'ye Gönül Vermiş İki Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı Başbakan ve İsmail Emrah Karayel Birlikte

Meclis Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel

Teşekkürler Kayseri Teşekkürler Türkiye İlk Günkü Aşkla Durmak Yok Hizmete Devam

Milli Türk Talebe Birliği 100. Yıl Sempozyumu Ankara'da düzenlendi
 
Milli-Turk-Talebe-Birligi-100-Yil-Sempozyumu-Ankarada-duzenlendi
MTTB ve Birlik Vakfı Ankara Şubesi’nin organizasyonuyla bu yıl 100. Yılını dolduracak olan Milli Türk Talebe Birliği ile ilgili sempozyum düzenlendi..Bu kapsamda Osmanlı’nın son döneminde kurulmuş ve günümüze kadar gelebilmiş tek öğrenci hareketi olma özelliği taşıyan MTTB’nin yüz yıllık tarihini yeniden masaya yatırmak üzere 20 – 21 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenen MTTB Sempozyumuna yoğun bir katılım oldu.

Yapılan bilimsel çalışma ile hem MTTB ve Cumhuriyet tarihine ışık tutuldu hem de bu alanda bilimsel çalışma yapacaklar için bir literatür oluşturuldu. MTTB ile ilgili bugüne kadar bilimsel sempozyum hiç yapılmadığı için bu sempozyum alanında bir ilk olmuştur.

Sempozyum, 20 Mayıs Cuma günü Birlik Vakfı Ankara Şube Başkanı Muhittin Bal, MTTB Genel Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ve 48. Dönem MTTB Genel Başkanı olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Yakın tarihimize ışık tutan bilgi şöleninde MTTB’nin Kuruluş Yıllarından günümüze kadar geçirdiği evreler ele alınırken konunun bizzat yaşayanlarından dinlenmesi de ayrı bir tat verdi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın o yıllara ait hatıraları gençler tarafından ilgiyle dinlenirken olayların içinde o yıllarda yer almış zamanın gençlerinin hatıraları da gözlerinde canlandı.

MTTB Genel Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel’in MTTB’nin 2006 yılında tekrar canlandırılması hakkındaki konuşması da ilgiyle dinlendi.

SEMPOZYUMDA ŞU KONU BAŞLIKLARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR

- MTTB’nin Kuruluş Yılları
- Tek Parti Döneminde MTTB
- Demokrat Partili Yıllarda MTTB
- MTTB’nin 70’li yılları
- Yeniden MTTB (2006 sonrası)
- MTTB’nin Siyasal Dönüşümleri
- MTTB’yi Etkileyen Düşünürler, Beslenme Kaynakları
- MTTB ve Necip Fazıl
- MTTB ve İslamcılık
- Din, Devlet ve Ümmetçilik Arasında MTTB
- İslamcılığın Kurucu Nesli ve MTTB
- MTTB, Milli Görüş ve Erbakan
- Milliyetçilikten kopuş ve MTTB
- Akıncılar, Yeniden Milli Mücadeleciler ve Diğer Yapılar
- Dönemin Diğer Öğrenci Hareketleri ve MTTB

“MTTB ANADOLUDAN GELEN ÖĞRENCİLERİN SIĞINAĞIYDI”

Başbakan Eski Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) Anadolu’dan gelen öğrencilerin sığınağı olduğunu söyledi

Kendisinin de MTTB’den geldiğini ve dönemleri yaşadıklarını ifade eden Atalay şunları söyledi:

“Anadolu’dan gelen lise gençlerinin üniversiteye geldiği çalkantılı öğrencilik döneminde, özellikle de çatışmacı grupların oluştuğu dönemlerde daha makul gençlerin bir sığınağıydı MTTB. Ben Ankara Hukuk Fakültesi’nde MTTB’nin dernek başkanıydım. Orada bir sağ ve sol odaklanması oluyordu. Biraz da dış etkenler nedeniyle Türkiye ciddi bir kutuplaşmaya gidiyordu.

MTTB bütün bunların ötesinde daha milli bir ses olarak, İslami bir ses olarak bütün o olup bitenlere karşı koyan, isyan eden ve ülkeyi, değerlerini savunan bir duruş ortaya koydu. O duruşun içinde MTTB sadece bir öğrenci derneği olarak değil, Türkiye’nin birikimi, düşünce insanları, yazarlar, din bilginleri herkes buna katkı verdi. Bir dönem rahmetli Necip Fazıl Kısakürek, MTTB gençliğinin sembolüydü.”

22 Mayıs 2016

İlgili Resimler